- Kiedy wiosną warto wapnować
- Jak przeprowadzić wiosenne wapnowanie
- Co jest ważne podczas wiosennego zabiegu wapnowania
Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – tak, bez względu na to, jakich kategorii gleb to dotyczy.
Czasami z powodu warunków pogodowych nie jesteśmy w stanie przeprowadzić zabiegu wapnowania jesienią.
Wapnowanie wiosenne wykonuje się poniekąd z konieczności. Co prawda nie jest to najlepszy termin na taki zabieg ale dopuszczalny. Przesłanką za przeprowadzeniem wiosennego wapnowania jest wskazanie przez pobrane próbki gleby, poziomu jej zakwaszenia. Niski odczyn pH będzie uniemożliwiał pobranie składników mineralnych przez rośliny, co w efekcie przełoży się niższy plon. Odpowiedni poziom pH wpływa również na strukturę gleby, zwiększa ilości próchnicy i sprawia, że staje się gruzełkowata. Pozwala to na lepsze zatrzymanie wody w glebie, co w dobie coraz częściej występujących susz jest zbawienne dla roślin.
Zabieg wiosenny powinno się przeprowadzić jak najwcześniej to jest możliwe, jednak dopiero na ziemię, która jest już rozmarznięta. Nocne przymrozki mogą być tutaj pomocne, ponieważ umożliwiają szybszy, mniej inwazyjny wjazd na pole.
Przy wapnowaniu wiosennym należy pamiętać o odpowiednim doborze wapna. Wszakże wiemy, iż dzięki wapnu tlenkowemu efekt będzie bardzo szybki, ale to wapno węglanowe jest dużo bardzo bezpieczne dla wysiewania pogłównego. Najwygodniejszą formą wapna węglanowego jest wapno granulowane. Granule, o optymalnej wielkości, rozsiewają się równomiernie na danym obszarze, co zmniejsza ilość wyjazdów w pole. Wapno węglanowe nie wpływa negatywnie na rośliny już wysiane. Dzięki odpowiedniemu rozdrobnieniu cząstek ich reaktywność jest na wysokim poziomie, a także bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie. Efekt ich działania jest równie szybki, lecz łagodniejszy w stosunku do wapna tlenkowego.
Podczas przeprowadzania wiosennego zabiegu wapnowania należy pamiętać, aby nawożenie mineralne nastąpił w odpowiednim czasie po wysianiu nawozów wapniowych. Najbardziej optymalnym termin jest okres 2-3 tygodni – możemy być wtedy pewni, że wyeliminujemy ewentualne skutki ich współdziałania.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!