Opłacalność produkcji uzależniona jest od czynników fizyko-chemiczno-biologicznych gleby. Bardzo kwaśny lub kwaśny wskaźnik pH warstwy ornej dla zdecydowanej większości upraw jest zbyt niski i na dłuższy czas ogranicza absorpcję składników, dając niższe plony o gorszej jakości.
Kwiaty koniczyny uprawniane na glebie bardzo kwaśnej mają mało nektaru, ziemniaki ograniczają swoją zdolność kiełkowania, zaś wszystkie zbiory z łąk na ziemiach kwaśnych zawierają mało białka.
Intensywność upraw, stosowanie w dużych ilościach nawozów azotowych, zanieczyszczenie środowiska niekorzystnie wpływa na strukturę gleby dlatego tak ważne jest stosowanie nawozów bogatych w wapń.
Dostarczenie związków wapnia korzystnie wpływa na dobry stan roślin, lecz przede wszystkim:
– obniża kwasowatość i rozwój korzystnej mikroflory w glebie,
– zwiększa dostępność składników mineralnych i aktywnych mikroorganizmów oraz wzrost produktywności,
– unieruchamia większość związków toksycznych i zmniejsza obecność szkodliwych grzybów oraz pasożytów.
Wapnować powinno się zawsze jednakże polecamy aby decyzja o wielkości dawki wapna [kg/ha] poprzedzona była wykonaną analizą gleby, co najmniej raz na cztery lata. W Polsce wykonują je stacje chemiczno-rolnicze. Wyniki badania odczynu gleby (pH w 1M KCl) pokazują optymalną wielkość dawki w zależności od kategorii agronomicznej gleby i gatunku rośliny uprawnej.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!