Nawozy

Wapno nawozowe granulowane

Granulowane wapno nawozowe LABCALC jest nawozem o doskonałej rozpuszczalności. Produkt powstaje z przerobu najwyższej jakości mączki wapiennej o rozdrobnieniu poniżej 90 mikronów, dzięki czemu osiąga reaktywność do 100%.

Wapno granulowane LABCALC zapewnia:

  • Zawartość węglanu wapnia w CaCO3: min. 93%
  • Wysoką reaktywność do 100%
  • niską wilgotność - ułatwiającą przechowywanie, transport i wysiew 5% ± 2%
  • Uziarnienie: 2 - 8 mm
  • natychmiastowe działanie
  • dużą wydajność
  • wygodną formę stosowania i nie pozostawianie efektu pylenia
  • ułatwienie pracy w gospodarstwie, poprzez równomierny zakres rozsiewu i dostosowanie do wszystkich typów rozsiewaczy
  • zmniejszenie kosztów nawożenia
  • poprawa struktury gleby
  • opakowanie: big-bag 500 kg

LABTAR wyróżnia się przewagą technologiczną, ponieważ produkuje produkt, który zna od podstaw. Z przerobu wyselekcjonowanego kamienia wapiennego powstaje drobna mączka, a następnie zostaje ona zgranulowana. Dzięki temu granulowany nawóz wapniowy LABCALC zdążył zebrać rzeszę zadowolonych klientów.

Produkt wg klasyfikacji o nawozach i nawożeniu jest zaliczony jako wapno nawozowe niezawierające magnezu odmiana 04. Ta odmiana charakteryzuje się wysoką zawartością CaO min. 50% oraz bardzo drobnym zmieleniem. Bezpośrednio przekładają się one na poprawę właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych gleby, dzięki czemu radykalnie wzrastają plony uprawne i zmniejszają się koszty nawożenia.

LABCALC granulowane wapno nawozowe

Wysokoreaktywne granulowane wapno nawozowe, o doskonałej rozpuszczalności, gwarantującej efektywne podniesienie pH gleby oraz zaopatrzenie roślin w wapń. Produkowany jest z mączki wapiennej o rozdrobnieniu poniżej 90 mikronów. Najwyższe rozdrobnienie przyśpiesza reaktywność produktu i pozwala obniżyć kwasowość gleby już w pierwszym sezonie stosowania. Nawóz ten poprawia właściwości chemiczne, fizyczne i biologiczne gleby na dłuższy czas, dzięki czemu radykalnie wzrastają plony uprawne i zmniejszają się koszty nawożenia.

Stosowanie

Przeznaczony jest pod wszystkie rodzaje gleb w uprawach polowych, ogrodnictwie, sadownictwie, leśnictwie, na użytkach zielonych. Produkt należy wysiewać przy pomocy standardowych rozsiewaczy pogłównie, posiewnie lub przedsiewnie pod agregat. Nawozy wapniowe najlepiej działają w środowisku wilgotnym. Dlatego zalecamy wysiew na wierzch wyrównanego pola, gdzie granulat będzie mógł się rozłożyć a wraz z wodą opadową przeniknie w głąb humusu. Jest on bezpieczny i można stosować go w fazie wzrostu roślin gdyż nie „wypali” i nie „przesuszy” ich. Na tempo działania wpływ ma także rozdrobnienie nawozu oraz stopień wymieszania z glebą. Jednakże należy pamiętać, iż najcenniejszą warstwą jest warstwa orna.

Termin wysiewu/ wielkość dawek

Produkt można wysiewać wiosną (przedsiewnie i pogłównie ) oraz jesienią aż do zimy (pożniwnie i przedsiewnie). Dawki są uzależnione od pH gleby i jej jakości. Znając te parametry można efektywnie wapnować, podtrzymując odczyn pH gleby przez daną uprawę. Dawki wahają się pomiędzy 300 do 600 kg na ha.

Rodzaj uprawyOptymalne pHStopień wrażliwości na niedobór wapniaDawka nawozu [Mg/ha]Najlepsza pora wysiewu
burak ćwikłowy6 - 7,5bardzo wysoki0,5 - 1od żniw do późnej jesieni
cebula6,5 - 7,5wysoki0,4 - 0,6od żniw do późnej jesieni
chrzan5,5 - 6,7wysoki0,4 - 0,6bezpośrednio przed sadzeniem
fasola szparagowa6,5 - 7,8wysoki0,4 - 0,6od żniw do późnej jesieni
groch6,5 - 7,8wysoki0,4 - 0,6od żniw do późnej jesieni
kalafior6,5 - 7,5bardzo wysoki0,5 - 1wiosna
kapusta6,2 - 7,8wysoki0,5 - 1wiosna
kapusta bia?a6,2 - 7,8wysoki0,5 - 1wiosna
marchew6,5 - 7,5wysoki0,5- 1wczesna wiosna
ogórek6 - 7,2średni0,4 - 0,5po żniwach
pietruszka6,5 - 7,5średni0,2 - 0,3późna jesień
pomidor5,2 - 6wysoki0,4 - 0,5od żniw do późnej jesieni
por6 - 7,4średni0,2 - 0,3od żniw do późnej jesieni
rabarbar5,5 - 7wysoki0,4 - 0,6od żniw do późnej jesieni
rzodkiewka6 - 7,4wysoki0,3 - 0,6wiosna
sałata6 - 7,5wysoki0,4 - 0,6wiosna
seler6,5 - 7,5wysoki0,3 - 0,6od żniw do późnej jesieni
szparag6,4 - 7,5wysoki0,4 - 0,5od żniw do późnej jesieni
szpinak6 - 7,5wysoki0,4 - 0,5od żniw do późnej jesieni
Ziemniak wczesny4 - 6,5średni0,4 - 0,5od żniw do późnej jesieni

Efektywność wapnowania

Rośliny uprawiane na glebach kwaśnych dają niższe plony i są gorszej jakości np.

  • ziemniaki uprawiane na glebie bardzo kwaśnej mają słabszą zdolność kiełkowania,
  • kwiaty koniczyny wytwarzają mało nektaru dla pszczół, a w paszy zmniejsza się zawartość mineralnych składników pokarmowych,
  • zbiory z łąk kwaśnych zawierają mało białka.

Technika wapnowania

  • nie łączy się wapnowania z rozlewaniem gnojowicy, gnojówki oraz rozrzucaniem obornika, gdyż prowadzi to do dużych strat azotu z tych nawozów naturalnych. Aplikację wapna granulowanego należy poprzedzić minimum 4 tygodniami przerwy.
  • wapnowania nie łączy się z rozsiewaniem nawozów fosforowych. W tym przypadku chodzi o zapobieganie uwstecznianiu fosforu, a więc przechodzeniu w formy niedostępne dla roślin. Aplikację wapna granulowanego należy poprzedzić minimum 2 tygodniami przerwy.

Nawozy wapniowe TARWAP

Produkowane są z naturalnego kamienia wapiennego o wysokiej zawartości CaCO3. Węglan wapnia min. 93%, rozdrobnienie poniżej 90 mikronów oraz wysoka reaktywność produktów gwarantuje efektywną regulację pH gleby, poprawę struktury oraz żyzności gleb. Regularne wapnowanie tymi nawozami zabezpiecza rośliny w wapń, gwarantuje wysokie plony oraz zmniejsza koszty nawożenia NPK.

Stosowanie

Przeznaczony jest do wszystkich rodzajów upraw tzn. w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie, w leśnictwie, na użytkach zielonych oraz na stawach rybnych. Produkt przeznaczony jest do rozsiewaczy taśmowych typu: kos, piast, motyl a także do rozsiewaczy talerzowych. Nawozy wapniowe najlepiej stosować jak najwcześniej po zbiorze (choć może być wykonywane w ciągu całego roku w zależności od warunków pogodowych i rodzaju upraw). Produkt należy dokładnie wymieszać z glebą (warstwą orną) przy pomocy narzędzi uprawowych.

Termin wysiewu/ wielkość dawek

Produkt można wysiewać wiosną (przedsiewnie) oraz jesienią aż do zimy (pożniwnie i przedsiewnie). Dawki są uzależnione od pH gleby i jej jakości. Optymalną wielkość dawki wapna określa stacja chemiczno-rolnicza w oparciu o wyniki badania odczynu gleby, w zależności od kategorii agronomicznej gleby i gatunku rośliny uprawnej. Dzięki określeniu tych parametrów można efektywnie wapnować, doprowadzając do optymalnego odczynu wymaganego przez daną uprawę. Dawki do podtrzymania pH gleby i niewielkiego odkwaszenia wahają się pomiędzy 500 do 1000 kg na ha.

Orientacyjne dawki nawozu TARWAP DROBNY 04 do typowego odkwaszenia gleby na gruntach ornych w tonach na hektar [ Mg/ha]:

Kategoria agronomiczna glebyOdczyn gleby (pHKCI)
bardzo kwaśnykwaśnylekko kwaśny
<4,14,1 - 4,54,6 - 5,05,1 - 5,55,6 - 6,06,1 - 6,5
Bardzo lekka653---
Lekka6532--
Średnia98642-
Ciężka1097531,5

Orientacyjne dawki nawozu TARWAP GRUBY 04 do typowego odkwaszenia gleby na gruntach ornych w tonach na hektar [ Mg/ha]:

Kategoria agronomiczna glebyOdczyn gleby (pHKCI)
bardzo kwaśnykwaśnylekko kwaśny
<4,14,1 - 4,54,6 - 5,05,1 - 5,55,6 - 6,06,1 - 6,5
Bardzo lekka764---
Lekka7642--
Średnia1110852-
Ciężka12129642

Technika wapnowania

  • wapnowania nie łączy się z rozlewaniem gnojowicy, gnojówki oraz rozrzucaniem obornika. Należy wysiać po minimum 4 tygodniowej przerwie.
  • nie łączy się wapnowania z rozsiewaniem nawozów fosforowych. Aplikację należy poprzedzić minimum 2 tygodniami przerwy.

Przechowywanie

W trakcie przechowywania wapno nawozowe należy zabezpieczyć przed wilgocią i zanieczyszczeniem. W przypadku pryzmowania nawozu należy wybrać miejsce utwardzone i nieprzepuszczalne, wskazane jest okrycie pryzm materiałem wodoszczelnym aby je zabezpieczyć przed wilgocią.

Środki ostrożności w trakcie przechowywania i stosowania nawozu

Wapno nawozowe jest nietoksyczne i nie wymaga specjalnych środków ostrożności. Nie jest substancją niebezpieczną i jest wyłączone z rozporządzenia REACH. Przy wysiewie wapna nawozowego należy stosować odpowiednie środki ostrożności ze względu na możliwość pylenia. Okres ważności to 24 miesiące od daty produkcji pod warunkiem przechowywania w miejscu zabezpieczonym przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

This post is also available in: angielski

Przedsiębiorstwo LABTAR Sp. z o.o.
ul. Św. Jacka 12
46-050 Tarnów Opolski
NIP: 754-001-63-27
e-mail: labtar@labtar.pl

Zadzwoń do nas

Nawozy i wypełniacze

Kredy pastewne

Skontaktuj się z nami

This post is also available in: angielski