Niezależnie od celu dla którego hodujemy zwierzę tzn. czy będzie to cielę, jałówka, krowa mleczna, bydło opasowe lub może bydło przyzagrodowe optymalne skarmianie oraz warunki bytowe zwierząt gospodarskich mają ogromny wpływ na efektywność produkcji a także na rozród, rozwój i zdrowie bydła. Odpowiednio przygotowana obora, profilaktyka zdrowotna i zbilansowana pełnowartościowa dieta obniża koszty hodowli, pozwala lepiej przyswajać składniki pokarmowe a co za tym idzie lepiej wykorzystywać potencjał produkcyjny zwierzęcia.
Prawidłowe żywienie powinno dążyć do wykorzystania potencjału genetycznego, jednakże może różnić się z zależności od konsumpcyjnego wykorzystania, a także od zawartości składników pokarmowych komponentów. Zapotrzebowanie zwierzęcia na składniki pokarmowe tj. białko, energia, minerały i witaminy ustala doradca żywieniowy w oparciu o stan fizjologiczny bydła/krowy.
W żywieniu bydła mlecznego stosuje się pasze objętościowe oraz pasze treściwe. Wyróżnia się dwa rodzaje pasz objętościowych czyli pasze soczyste tj. zielonki, kiszonki, okopowe oraz pasze suche tzn. siano i słoma. Pasze treściwe to inaczej ziarna zbóż i śruty poekstrakcyjne tj. rzepakowa, sojowa oraz nasiona roślin motylkowatych tj. groch, bobik. Do 80% całej dziennej dawki mogą stanowić pasze suche, 20% to pasze treściwe.
Najbardziej efektywnym systemem żywienia jest TMR, polega on na rozdrobnieniu komponentów objętościowych, treściowych i dodatków mineralno-witaminowych do 2-3 cm. Tak posiekana dawka polega na zmniejszeniu przeżuwania, pozytywnie wpływa na pracę żwacza oraz jego buforowanie śliną, zapobiega wyjadaniu tylko smakowitych cząstek czy też zmniejsza odłykanie. Pierwiastki, które są zawarte w roślinnych paszach charakteryzują się niską przyswajalnością dlatego należy uzupełniać minerały np. kredą pastewną produkowaną przez przedsiębiorstwo LABTAR. Skład dziennej dawki dla 1 krowy mlecznej wg TMR wynosi jedynie 0,1 kg.
Hodowca, który chce zastosować TMR powinien podzielić swoje stado na grupy żywieniowe tj. dojne krowy, krowy w pełnym zasuszeniu i krowy zasuszone (przygotowujące się do porodu i laktacji).
Żywienie bydła mięsnego dąży do osiągnięcia wysokich przyrostów masy ciała poprzez skarmianie paszą o dużej zawartości energii oraz białka. Rasy mięsne bydła przystosowane są do intensywnego żywienia . W sezonie pastwiskowym krowy żywią się głównie zielonką. Ich dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi około 45 g. W momencie intensywnego chowu bydła pasze objętościowe uzupełnia się paszami treściwymi, pozwala to osiągnąć wyższe dzienne przyrosty. Każda mieszanka powinna także zawierać dodatki mineralno-witaminowe, kredę pastewną, fosforany i sól.
Pasze treściwe stosowane są także w okresie słabej kondycji krów np. po okresie odchowu cieląt, w okresie laktacji. Pasza dla cieląt powinna znajdować się w osobnym pomieszczeniu, zapobiegnie to wyjadaniu pokarmu. Celem chowu bydła mięsnego jest pozyskanie cieląt, które przeznaczone będą do opasu.
Żywienie bydła opasowego różni się od siebie systemem opasu. Wyróżnia się system opasu intensywny, półintensywny, ekstensywny. Niezależnie od systemu żywienia należy odpowiednio zadbać o stan zdrowia i jakość życia zwierząt, tworzyć zbilansowane mieszanki, dokarmiać kredą pastewną i innymi witaminami. Zadbanie o dietę zwierząt przenosi się na produktywność, a także oddziałuje na jakość produktów konsumpcyjnych.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!