Odpowiednio zbilansowana dieta u drobiu ma decydujący wpływ na wynik produkcji drobiarskiej. Dotyczy to w szczególności szybkiego wzrostu lub produkcji nieśnej dlatego ważna jest suplementacja składnikami mineralnymi.
Odżywianie kur pełni istotną rolę podczas procesu wzrostu, zapewnia odpowiednią przemianę metaboliczną w zwierzęcym organizmie czy podtrzymanie homeostazy. Dobór odpowiednich form i składników mineralnych ma wpływ nie tylko na wynik produkcji, lecz również na stopień zanieczyszczenia środowiska pierwiastkami, które nie zostały przyswojone przez przewód pokarmowy zwierzęcia.
Składniki mineralne mają kluczowy wpływ na proces wzrostu, przemianę metaboliczną, jak również podtrzymanie homeostazy organizmu. Wielkość zapotrzebowania na składniki mineralne zależy od stadium wzrostu oraz kierunku produkcyjnego. W trakcie okresu szybkiego rozwoju kośćca obserwuje się większe zapotrzebowanie na takie składniki jak wapń i fosfor. Również podczas okresu nieśności samic warto też pomyśleć nad zwiększeniem ilości wapnia wprowadzanego do mieszanek paszowych To właśnie wapń ma decydujący wpływ na prawidłowe wykształcenie skorupki jajka.
Warto również zadbać o odpowiedni poziom selenu w diecie przy produkcji nieśnej. Wraz z witaminami A i E, zmniejsza poziom powstających wolnych rodników w czasie procesu utleniania.
Używanie dodatków mineralno-witaminowych jest niezbędnym czynnikiem wypełniającym niedobór makro i mikroelementów, szczególnie w przypadku zapewnienia odpowiednio wysokiego poziomu metabolizmu w organizmie szybko rosnących osobników czy niosek produkujących jaja.
Wapń to bazowy składnik mineralny organizmu, konieczny do prawidłowego wykształcenia układu kostnego u zwierząt. W organizmie znajduje się głównie w kościach, skąd może być pobierany w przypadku niedoboru tego składnika we krwi. Głównymi zadaniami wapnia są:
- regulacja funkcjonowania układu nerwowego
- wpływ na proces krzepnięcia krwi
- reguluje prace mięśni
- wraz z witaminą D i fosforem bierze udział w procesie mineralizacji kości
- uruchamia enzymy odpowiadające za metabolizm przemiany składników pokarmowych.
Zmniejszenie dziennych przyrostów, zaburzenia metabolizmu czy opóźnienie rozwoju ma związek z niedoborem wapnia. Dodatkowo, u kur niosek, niedobór wapnia może osłabiać kości zwierzęcia, ponieważ niedobór Ca, który jest wykorzystywany podczas wykształcenia skorupki jajka, pobierany jest właśnie rezerw znajdujących się w kościach. Z drugiej jednak strony, zbyt wysoki poziom wapnia w organizmie może ma wpływ na mniejszy apetyt, w szczególnych przypadkach nawet może prowadzić do uszkodzenia nerek.
Głównymi źródłami wapnia w mieszankach treściwych są kredy pastewne oraz fosforany. Do karmienia innych grup zwierząt wykorzystuje się również paszę mineralną, jaką jest dolomit, lecz z uwagi na wysoki udział magnezu, nie jest on odpowiednim materiałem paszowym dla drobiu. Jako zamiennik stosuje się też skorupki jaj oraz muszle małży, które wykazują wyższą retencję wapnia. Istotnym czynnikiem przy stosowaniu paszy mineralnej, jaką jest kreda pastewna, na który należy zwrócić uwagę jest wielkość cząstek. Dla zwierząt młodych musi być ona bardzo drobna, natomiast w przypadku kur niosek podczas okresu nieśności, gdzie zapotrzebowanie na wapń jest niezbędne i musi być zapewnione na stałym poziomie, frakcja kredy musi grubsza, 2-3mm. Dzięki temu dłużej przebywa w żołądku mięśniowym i przez dłuższy okres jest w stanie zapewnić stały poziom wapnia we krwi. Dlatego też kredy pastewne Przedsiębiorstwa „LABTAR” posiadają różne granulacje przystosowane do żywienia drobiu na różnych etapach, od początkowych faz wzrostu, poprzez dorosłe osobniki aż po kury nieśne i duże ptactwo.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!