Są ludzie którzy potrafią żyć tylko dla koni i robić wszystko dla tych zwierząt. Jest to jedyny sport, który pozwala poczuć jedność z potężną a także piękną istotą, poczuć wiatr we włosach, zrozumieć co to znaczy gdy brakuje tchu z emocji. Sport ten uczy pokory i pozwala poczuć adrenalinę. Jazda konno jest niesamowitą, wciągającą pasją, polecamy każdemu spróbować i przeżyć niesamowitą przygodę, przygodę życia.
Dbanie o dobrą kondycję konia oraz jego zdrowie wiąże się z dostarczaniem zbilansowanej, pełnowartościowej dawki pokarmowej. Zależeć będzie ona od wymagań rasy konia, masy ciała, temperamentu, stanu fizjologicznego, zdolności do przyswajania pasz oraz wykonywanej pracy czyli intensywności treningów. Jednakże dieta każdego konia codziennie powinna zawierać odpowiednią ilości włókna pokarmowego, energii, kalorii, białka, składników mineralnych i witamin.
W codziennej diecie konia nie powinno również zabraknąć dobrej jakości traw, siana lub sianokiszonki, świeżej wody, fosforu oraz kredy pastewnej produkowanej przez Przedsiębiorstwo LABTAR. Kreda pastewna jest bogata w wapń, jest on niezbędny do rozwoju i wzrostu zwierząt, pozytywnie wpływa na pH przewodu pokarmowego, jest kluczowy dla prawidłowej budowy kości, tkanek i zębów, odpowiedzialny jest za skurcze mięśni, szczególnie serca, odpowiada za przekazywanie impulsów nerwowych. Wapń w kredzie pastewnej odgrywa także istotną rolę u klaczy karmiących. Pomaga w produkcji odpowiedniej ilości i jakości mleka, pozwalając źrebakowi prawidłowo się rozwijać.
Zwierzę powinno mieć także stały dostęp do siana a w szczególności przed podaniem paszy treściwej. Bardzo korzystnie wpływa to na przebieg procesów trawiennych ponieważ koń dłużej przeżuwa, produkując więcej śliny. Dzienna dawka pasz objętościowych suchych nie powinna być mniejsza niż 1 kg/100kg masy ciała.
Pasze objętościowe to przede wszystkim siano (wysuszona zielonka z łąk) oraz pasze typu sieczki o ujednoliconym składzie i wartości odżywczej. Do grupy sieczek zalicza się lucernę, zawiera ona więcej białka i wapnia niż susz z traw.
Pasze treściwe dzielą się na:
- pełnoporcjowe tj. budujące (służą przybieraniu na masie ciała), energetyczne oraz niskoenergetyczne. Średnio paszę podaje się 2-5 kg/dzień.
- balancery, to są bardziej skoncentrowane pasze w składniki odżywcze tj. uzupełniające makroelementy czy białko, pomagające redukować kaloryczność lub poprawienie kondycji. Średnia dawka od 200-700g dziennie
Do pasz treściwych zalicza się także zboża, ceniony jest przede wszystkim owies i jęczmień ponieważ są ziarnem o wysokiej wartości odżywczej. Pasze treściwe charakteryzują się wysoką zawartością fosforu. Konieczne jest wyrównanie stosunku wapnia i fosforu do prawidłowego Ca:P – 2:1. W momencie karmienia koni otrębami lub ziarnami, również zalecamy suplementację kredą pastewną.
Dawkowanie ustalane jest indywidualnie lecz bardzo często wynosi:
- 60 g dziennie dla koni karmionych głównie ziarnami
- 90 g dziennie dla klaczy karmiących
Pamiętajcie, że posiłki zwierząt powinny być małe i częste. Dieta powinna być zbilansowana, z zachowaniem prawidłowego stosunku wapnia i fosforu. Pozwoli uniknąć to wielu schorzeń, deformacji szkieletu.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!