Wapń nie tylko dla gleby
- Wapń w roślinie
- Czym grozi niedobór wapnia
Wapń (Ca) odgrywa znaczącą rolę w samej roślinie. Znajduje się w ścianach komórkowych, osłabia działanie kwasów organicznych, aktywuje enzymy, oddziałuje na prawidłowy wzrost i rozwój korzeni.
Także kluczowym działaniem jest regulowanie pektyn, które tworzą blaszkę ściany komórkowej.
Pektyny mają swój udział w strukturze ścian komórkowych. Zbudowane są one z długich łańcuchów połączonych ze sobą za pomocą wapnia. W przypadku odpowiedniej ilości wapnia w roślinie, to wiązania łączące są mocne i podwójne, w przypadku małej zawartości wapnia powiązanie są słabe i pojedyncze. Najwięcej wiązań znajduje się w blaszce środkowej, której zadaniem jest łącznie poszczególnych komórek ze sobą. Ściany komórkowe są pewnego rodzaju układem szkieletowym rośliny, które nadaje im odpowiednią wytrzymałość, a także określa odporność rośliny na negatywnie odziaływanie warunków pogodowych. Dodatkowo stanowi pewnego rodzaju barierę, ochronę przed atakami patogenów. W przypadku budowy owoców pektyny odgrywają kluczową rolę. Tworzą niejako szkielet owocu, więc w przypadku dużej zwartości wapnia jest on wytrzymały i mocny, z kolei w przypadku jego niedoboru, słaby i kruchy. Dlatego owoce z niedoborem wapnia charakteryzują się słabszą i cieńszą skórką, są mniejsze, papierowe w środku, słabo wypełnione miąższem.
Niedobór wapnia lub jego brak roślinie występuje na glebach ubogich w ten pierwiastek, czyli glebach zakwaszonych, o niskim odczynie pH. W przypadku naszego kraju większość gleb zakwalifikowanych zostało jako kwaśne. W takim przypadku roślina nie jest w stanie pobrać jego odpowiednią ilość z gleby i może występować w formie nieprzyswajalnej. Kolejną przyczyną może być niedostateczny obieg wapnia w roślinie, którego powodem jest wstępująca zbyt wysoka wilgotność powietrza oraz w przypadku intensywnej suszy.
Wapnowanie gleb ma na calu poprawę odczynu pH gleby, który decyduje o różnych procesach fizykochemicznych, biologicznych zachodzących w glebie. Najważniejszy jest sam nawóz, gdyż to od jego właściwości zależy, czy będzie działać tylko na poprawę pH gleby, czy również będzie odżywiał rośliny.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!