Kukurydza jest jedną z najstarszych uprawianych roślin na świecie. Przyjmuje się, iż pochodzi z Ameryki Środkowej i była już uprawiana w Meksyku blisko 7 tysięcy lat temu, lecz do końca nie wiadomo, skąd tak naprawdę się wzięła. Dla starożytnych Majów czy Azteków była obiektem kultu i wierzeń religijnych.
Obecnie kukurydza uprawiana jest głównie z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt, konsumpcję jako warzywo oraz do produkcji mąki czy kaszy. W klimacie umiarkowanym, czyli Europie Środkowej i Wschodniej, jest rośliną wykorzystywaną w różnych gałęziach gospodarki. Uprawiane są odmiany mieszańcowe, które są przystosowane do panujących warunków pogodowych. Kukurydza wykorzystywana jest w przemyśle papierniczych, piekarniczym, paszowym, a nawet bioenergetycznym (jako biomasa).
Kukurydza jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Jest rośliną wysoce energetyczną, 100g ziaren mieści 110 kalorii. Dzięki zawartemu błonnikowi wpływa doskonale na trawienie oraz wspomaga regulację poziomu cukru we krwi. Oprócz tego, zawarta w niej luteina chroni nasz wzrok i pomaga w utrzymaniu go w dobrej kondycji. Jest również zalecana kobietom w ciąży, ponieważ luteina wpływa na prawidłowy rozwój płodu.
Aby uzyskać odpowiedni, zadowalający nas plon, kukurydza musi mieć odpowiednio przystosowane stanowisko do uprawy. Stanowisko pod kukurydzę powinno być zasobne w magnez, siarkę, potas i mikroelementy. Jednak nie osiągniemy sukcesu podczas zbiorów, jeżeli gleba nie będzie posiadała uregulowanego odczynu pH. Dla kukurydzy optymalny poziom mieści się w przedziale pH 6,0-7,0 (wyjątkiem mogą być gleby lekkie, gdzie wystarczy poziom 5,5-6).
Odczyn pH w naszej glebie możemy uregulować przeprowadzając zabieg wapnowania. Dla kukurydzy najlepszy moment na wapnowanie następuje po zebraniu przedplonu lub przed orką zimową w okresie jesiennym. Należy pamiętać, że kukurydza jest przedplonem roślin jarych oraz kukurydzy uprawianej w monokulturze. Dlatego po zbiorze kukurydzy powinno się zastosować taką dawkę nawozu wapniowego, którego efektem będzie uzyskanie wiosną pH na poziomie 6,0. Dopuszczalne jest również wapnowanie wiosenne, jednak powinno ono zostać przeprowadzone nie później niż 2 tygodnie przed planowanym siewem. W przypadku stanowisk, które jeszcze nie mają uregulowanego poziomu pH, można interwencyjnie wapnować pogłównie wapnem węglanowym. Nie należy mieszać zabiegu wapnowania wraz z nawożeniem innymi składnikami, ponieważ wtedy składniki te zostają zablokowane dla rośliny i roślina nie jest w stanie ich w pełni wykorzystać.
Należy pamiętać, że dopiero na odpowiednio przygotowanej glebie możemy uzyskać roślinę o odpowiedniej strukturze, która da wysoki plon. Kukurydza buduje rozległy system korzeniowy, który zwiększa jej odporność na suszę oraz dzięki któremu jest w stanie pobrać składniki mineralne z głębszych warstw gleby. Dlatego na kwaśnych stanowiskach, nawet zwiększone dawkowanie nawozów mineralnych nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania kukurydzy, ponieważ nie będzie ona zdolna do ich pobrania z gleby.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!