Hodowla ślimaków staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Te niewielkie stworzenia zaczynają być doceniane na terenie całego świata przede wszystkim ze względu na łatwo przyswajalne przez człowieka wartości odżywcze, małą zawartość tłuszczu, nienasyconych kwasów tłuszczowych i bogactwo dobrego białka.
Powszechnie rozpoznawalnym przedstawicielem mięczaków jest ślimak winniczek, największy oskorupiony występujący w faunie Polski. W hodowlach sprawdzają się 3 gatunki ślimaka z rodziny Helix ponieważ mają one dużą plenność oraz krótki cykl rozwojowy.
Wyróżniamy:
- Pomatia – potocznie nazywany winniczek, waży do 50 gram, a jego muszla ma do 50 mm
- Aspersa Muller – zwany również „mały szary” waży do 12 gram, natomiast jego średnica muszli osiąga maksymalnie 40 mm, z kolei mięso tego osobnika jest w całości konsumowane.
- Aspersa Maxima – ślimak duży szary, waży do 35 gram, średnica muszli wynosi do 40 mm
Mięczaki w warunkach hodowlanych przechodzą przez wszystkie stadia cyklu życiowego – począwszy od hibernacji, przez rozród, wylęg, po wychów. Ślimaki jadalne są roślinożercami, uwielbiają warzywa i zioła tj. kapustę, buraki, sałatę, marchew, liście rzepaku, karczochy, jarmuż, cykorię, mniszek lekarski, pokrzywę czy babkę lancetowatą. Roślinność chroni je przed słońcem, dostarcza wilgoci i niezbędnych minerałów.
Żywienie ślimaków opierać się powinno na wypasaniu na trawie, a także na mieszankach zbóż, roślin oleistych, białkowych (odklejona mączka kostna do 6%), a także kredzie pastewnej (do 30% paszy) podawanych w formie mączki. Na każdym etapie rozwoju istotne jest aby pasza była zbilansowana w wapń, fosfor, sód a także magnez.
Ślimaki rodzą się z muszlą embrionalną (pierwocina muszli), która jest cienka i bardzo delikatna. Do prawidłowego wzrostu muszli niezbędna jest kreda pastewna produkowana przez przedsiębiorstwo LABTAR.
Muszla bogata w wapń jest nie tylko schronieniem dla mięczaka, przede wszystkim stanowi dla niego szkielet zewnętrzny, który chroni narządy wewnętrzne, pozwala naprawiać muszę poprzez zaklejanie, nadbudowuje ją. Dlatego tak ważne jest aby każdy hodowca pozwalał ślimakom pobierać wapń z roślin, ziemi i kredy pastewnej.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!